Paket servis olarak yiyecek ve içecek satışı yapan cafe ve restoranların sıklıkla kullandıkları ambalajlar son dönemlerde değişik ebatlarda ve yapılarda gelişme göstermiştir. Kolay taşınması, tüketicinin gıdayı kolay tüketmesi, içindeki ürünleri dış çevreden koruması ve dayanıklı olması gibi etkenler hazır yiyecek ve içecek ambalajlarında aranılan özellikleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sıcak ve soğuk içeceklerin take away şeklinde tüketilmesinin popüler olduğu günümüzde sağlam ve  dayanıklı malzemeden üretilmesi son derece önemlidir. Sıcak ve soğuk içecekler için özel olarak üretilen karton bardaklar içindeki sıvının korunması ve taşınması konusunda kullanıcısına kolaylık sağlamaktadır.

Gelişen teknoloji ve kullanım ihtiyacının artması ambalaj üreticilerini farklı boyutlarda, renklerde ve baskılarda plastik ve karton bardak üretmeye başlamasına neden olmuştur. Farklı modellerde üretimi yapılan sıcak ve soğuk içecek bardaklarının sızdırmaz yapıda olmaları müşterilerin içeceği  kolay ve güvenli tüketmeleri açısından önemlidir. Bu nedenle cafe, restoran veya take away içecek servisi yapan firmalar en çok sızdırmaz kapaklı karton bardak ve plastik bardak kullanımını tercih etmektedir.

Sızdırmaz kapaklı bardaklar içindeki sıvının dökülmesini, çevreye bulaşmasını tamamen önlemekle birlikte içeceğin içine dış çevreden yabancı maddelerin girmesine de engel olmaktadır. İçindeki sıvının kolaylıkla içilmesini sağlayan kapaklı karton bardaklar özellikle sıcak içeceklerde sıvının dökülerek olası bir yanık riskini engellemektedir. Kullanan firmalar açısından ise, özel olarak firma logosu veya ismi kullanılarak üretilen baskılı karton bardaklar firmanın kurumsal kimliğini pekiştirilmesinde ve bilinirlik kazanılmasında etkili olmaktadır.

kapaklı karton bardak, karton bardak, karton bardak özellikleri