Neden Plastik Gıda Ambalajları Tercih Edilmekte?

Petrol rafinerisinden çıkan çeşitli ürünlerin petrokimya tesislerinde işlenmesiyle elde edilen plastik ambalajların kullanımı son yıllarda hızla artmıştır. Az sayıda malzemeyle çok sayıda üretim yapılmasına ve ürünlerin kolaylıkla şekillenmesine imkan veren plastik malzemeler kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak gıda sektöründe de ambalaj olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Hızlı, az maliyetli ve kolay üretilmesi, sayısız çeşitte ürün üretebilme imkanı sağlaması, içine konulan gıdanın kimyasına zarar vermemesi gibi özellikleri nedeniyle gıda ambalajlanması ve paketlenmesinde sıklıkla kullanılmaktadır. Plastik ambalaj kullanımının dünya genelinde bu kadar yaygın olmasının en önemli nedenlerinden birisi üretim ve tedarik etme maliyetlerinin düşük olmasıdır. Tek kullanımlık olarak kullanımı önerilen plastik ambalajlara az bir maliyet ödeyerek ulaşılabilmesi gıda sektörü içerisinde bulunan her faaliyet alanında bu ambalajların kullanılmasını yaygınlaştırmaktadır.

Plastik meze kaplarından şarküteri kaplarına, plastik salata kaplarından bölmeli plastik tabldotlara, plastik tabaklardan kapaklı gıda kaplarına kadar pek çok farklı şekilde kullanılmak için üretilebilen plastik gıda ambalajları, gerek gıda üreticisi gerekse tüketicisine pratik kullanım imkanı sağlamaktadır. Tek kullanımlık olan plastik gıda kapları, gıda üreticisine kırılabilecek tabak, kap ve bulaşık maliyetlerinden kurtarırken tüketicisine ise, kolay taşıma ve kullanma kolaylığı sağlamaktadır.

Plastik kapların kullanım kolaylığı sağlaması gelecekte gıda sektöründe plastik ambalaj kullanımını daha da artıracak gibi görünmektedir.