Paket Servis Ürünlerinde Neden Plastik Ambalaj Kullanılır?

Günümüzde plastik ambalajlar beyaz eşya sektöründen gıda sektörüne kadar geniş bir yelpazede kullanım alanına sahiptir. Özellikle gıda sektöründe hazır tüketime sunulan yiyeceklerin paketlenmesinden paket servisi yapılan ürünlerin tüketicisine iletilmesine kadar geniş alanda plastik ambalajlardan yararlanılmaktadır.

Yiyecek sektörünün, iletişim teknolojilerinin gelişmesi, insanların daha yoğun çalışması, zaman tasarrufu yapmak istemeleri gibi nedenler paket servis hizmetlerinin gelişmesine neden olmuştur. Bu nedenle ev yemeklerinden fast food yiyecek satan pek gıda işletmesi paket servis hizmetleriyle müşterilerinin adresine ürünlerini götürmeyi tercih etmektedir. Ancak bu hizmetler çoğu zaman işletmeler için ek maliyet getirmektedir. Bu nedenle paket servis ürünlerinin müşteriye ulaştırılmasında çoğunlukla plastik ve karton ambalaj kullanılmaktadır.

Ürünlerin müşteriye ulaştırılması, korunması, taşınmasında kolaylık sağlayan paket servis ambalajları aynı zamanda ürünlerin saklanmasında ve yabancı maddelerin gıdanın içine girmesine engel olmaktadır.

Paket servis ürün ambalajları, karton çorba kaselerinden salata kaplarına sos kaplarından  sütlü tatlı kaplarına, karton bardaklardan paket servis taşıma çantalarına, tabaklardan çatal, bıçaklara kadar  çok geniş bir ürün yelpazesinden oluşmaktadır. Bu nedenle pek çok gıda işletmesi hem maliyetlerini azaltmak hem de müşteri istekleri ve taleplerine uyum sağlamak adına plastik ve karton ambalajları kullanmaktadır.